Soundbar czy kino domowe? Które warto kupić?

2019-08-26

Gdy jakość dźwięku z telewizora Ci nie odpowiada, w końcu pojawia się ważne pytanie: co jest lepsze, soundbar czy kino domowe? Na przestrzeni lat wygląd TV uległ mocnej zmianie. Obecnie w gospodarstwie domowym nie znajdziesz już telewizorów kineskopowych, które zajmują dużą część miejsca w salonie. Teraz kupisz wyłącznie odbiorniki płaskie, smukłe i nowoczesne. Ma to swoje minusy - konkretniej chodzi o jakość dźwięku.

Co to jest soundbar?

Kiedyś, gdy dźwięk z odbiornika nam nie odpowiadał, to kupowało się kino domowe. Obecnie jednak mało kto ma tyle miejsca w salonie, by móc sobie pozwolić na profesjonalny sprzęt. To właśnie dlatego coraz więcej osób decyduje się na soundbary.

Co to jest soundbar? To specjalny, zintegrowany system audio, który został umieszczony w wąskiej obudowie. W zależności od sprzętu soundbar może zawierać dwa lub nawet dziewięć głośników. Do niektórych modeli dołączany jest zewnętrzny subwoofer, który jest odpowiedzialny za generowanie niskotonowych dźwięków.

Soundbary od kina domowego różnią się m.in. liczbą elementów - mają tylko jeden (ew. dodatkowy, zewnętrzny subwoofer). Kino domowe z kolei ma kilka głośników zewnętrznych, które należy rozstawić w różnych częściach salonu. To dzięki temu są w stanie zagwarantować przestrzenny dźwięk. Co więc jest lepsze: kino domowe czy soundbar?

Soundbar Edifier B8

Soundbar vs kino domowe 5.1

Jeżeli chodzi o jakość dźwięku, to bezapelacyjnie wygrywa kino domowe 5.1. Wiąże się to niestety z dużą ilością głośników (czasem dużych rozmiarów) oraz kablami wokół telewizora. Mimo tych niedogodności dźwięk, który daje kino domowe 5.1, jest bardzo dobrej jakości - jest przestrzenny, głęboki i czysty. Jeżeli często oglądasz filmy, słuchasz muzyki lub grasz na konsoli i zależy Ci na dźwięku, to zdecydowanie wybierz kino domowe.

Jeżeli jednak masz mały salon lub nie chcesz umieszczać głośników z tyłu, to soundbar będzie dla Ciebie idealny. Jest mały, nie zajmuje dużo miejsca, a jakość dźwięku jest naprawdę bardzo dobra (zwłaszcza wśród tych droższych modeli, z większą liczbą wewnętrznych głośników).

Czy warto kupić soundbar?

Soundbar: czy warto go kupić? To zależy - jeżeli nie zależy Ci na prawie kinowym dźwiękowym efekcie, to soundbar będzie strzałem w dziesiątkę. Każdy soundbar do muzyki i filmów będzie lepszy od większości wmontowanych głośników do telewizora. Są też tańsze od kin domowych. Niektóre modele, jak na przykład Soundbar Edifier S50DB, możesz kupić za mniej niż 1500 złotych.

A jeżeli chcesz kupić naprawdę dobrej jakości sprzęt audio, to polecamy Soundbar Edifier S70DB z zewnętrznym subwooferem, który dba o najwyższą jakość niskich tonów. 

Soundbar - czy warto?

Odpowiadając na pytanie czy warto kupić soundbar, musimy niestety odpowiedzieć: to zależy. To zależy od tego, jak wielką wagę przywiązujesz do dźwięku, jak dużo miejsca masz w salonie i jak często korzystasz z telewizora. Jeżeli jednak nie masz w salonie miejsca, nie chcesz wydawać kilkunastu tysięcy złotych na kinodomowe, a po prostu oczekujesz lepszej jakości  dźwięku od wbudowanych głośników w TV, to zdecydowanie polecamy Ci soundbar.

To, czy wybierzesz soundbar czy kino domowe, zależy po prostu od:

  • Twoich możliwości finansowych,
  • wielkości Twojego salonu,
  • oczekiwań względem dźwięku,
  • oczekiwań względem zajmowanej przez sprzęt powierzchni.

Mamy nadzieję, że po tym artykule wiesz już co to jest soundbar, kiedy warto go kupić i na co zwrócić uwagę, wahając się pomiędzy kinem domowym a tym urządzeniem. Pamiętaj - zawsze dobieraj tego typu sprzęt do swoich indywidualnych preferencji. Może się przecież okazać, że zaawansowane kino domowe będzie przez większość czasu stało nieużywane.

Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 694 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-13
Wszystko OK
2023-01-27
Szybka wysyłka.
pixel