Słuchawki dla początkującego audiofila - jak wybrać najlepsze?

2020-11-18

Chcesz znaleźć dobre słuchawki dla początkującego audiofila? Nie wiesz jakimi kryteriami się kierować, choć intuicyjnie wyczuwasz, że świetnie sprawdzą się słuchawki dla gracza? Nie jest to wcale najlepsza propozycja, dlatego zachęcamy do przeczytania artykułu. Słuchawki dla audiofila muszą być grać bardziej realistycznie niż słuchawki dla gracza. Te drugie są często modelami scenicznymi, pierwsze projektuje się pod kątem muzycznym. Priorytetem jest dobre brzmienie muzyki i wynikające z tego angażowanie emocji. Jednocześnie najlepsze słuchawki dla początkującego audiofila to słuchawki uniwersalne i bezpieczne - niezależnie od tego, do jakiego urządzenia zostaną one podłączone. Wiele z opisywanych przykładów słuchawek oferuje nasz internetowy sklep z głośnikami Edifier. Możesz znaleźć idealny model, przeglądając słuchawki douszne, słuchawki nauszne, słuchawki bezprzewodowe i inne dostępne rodzaje. 

Słuchawki douszne

Dobre słuchawki dla audiofila - jakie powinny mieć cechy?

Poniżej przedstawiamy trzy najważniejsze zasady, którymi warto kierować się podczas zakupów. 

Współczynnik ceny do jakości dźwięku

Pierwszym i podstawowym kryterium wyboru słuchawek musi być zasada wysokiego współczynnika ceny do jakości dźwięku. Oznacza to, że słuchawki mają dać maksymalnie najlepszy dźwięk, zgodny z ceną, która została zaoferowana. Przesadne oszczędzanie w krótkim czasie się zemści, ale wydawanie pieniędzy na siłę też nie jest dobre. Dla początkującego audiofila świetnym rozwiązaniem mogą okazać się nawet słuchawki za 100-400 złotych.

Komfort w użyciu

Początkujący audiofil, podobnie jak ten, który funkcjonuje już na zdecydowanie wyższym poziomie, ma pełne prawo do wymagania komfortu podczas słuchania muzyki. Wybrane słuchawki - niezależnie od tego czy będą nauszne, douszne, dokanałowe czy zupełnie inne - muszą być wygodne. Dzięki temu, wzrasta możliwość ich użytkowania nawet przez kilka godzin. Warto uwzględnić też różne czynniki zewnętrzne - np. czynniki atmosferyczne czy dźwięki z otoczenia. Jeśli początkujący audiofil oczekuje też, że wybrane słuchawki będą idealne do biegania, zapraszamy do zapoznania się z innymi artykułami na naszym blogu. 

Muzykalne strojenie

Tak jak wspomnieliśmy we wstępie - sceniczne słuchawki dla gracza nie koncentrują się wyłącznie na muzyce, a to właśnie ze względu na nią wybieramy słuchawki dla audiofila. 

Muzykalne słuchawki dla początkującego audiofila

Wybierając najlepsze słuchawki dla audiofila, kreujemy jakąś uniwersalną postać. Niezależnie od tego czy będzie ona słuchać klasycznego rocka czy jazzu, słuchawki muszą byc muzykalne i w konsekwencji - satysfakcjonujące. Dobre słuchawki są źródłem radości i emocji płynących z odtwarzania muzyki, nie eksponują błędów i łatwo dostosowują się do większości sprzętów grających, w których dominują sygnatury nastawione na sopran lub neutralność. 

Wiele osób uważa, że najlepsze słuchawki dla audiofila to modele analityczne i dokładne. Wymagają one jednak dużo większej świadomości niż ta, która cechuje początkującego pasjonatę. Na słuchawki analityczne czy studyjne, a może grające bardziej pogłosowo, warto decydować się dopiero po dokładnym poznaniu opcji słuchawek muzykalnych. 

Słuchawki nauszne

Słuchawki otwarte, czy zamknięte - co wybrać?

Zastanawiasz się czy lepsze będą słuchawki otwarte czy zamknięte? Ostatecznie nie ma to tak dużego znaczenia - kieruj się własnym komfortem, gustem i preferencjami. Z muzycznego punktu widzenia, słuchawki otwarte dają największą wygodę użytkowania, co doskonale widać np. latem. Jeśli konstrukcja komory przetwornika nie wyklucza takiej opcji, to panuje większa cyrkulacja powietrza - i dla przetwornika, i dla słuchacza. Słuchawki otwarte poleca się też do użytkowania w domu, a słuchawki zamknięte - w biurze lub podczas podróżowania. Te pierwsze nie spełnią swojej roli w miejscach, w których panuje hałas. Słuchawki zamknięte, przez utrudnienia związane z wentylacją, przyczynią się z kolei do szybszego odczuwania zmęczenia przez użytkownika. Każdy rodzaj słuchawek ma swoje wady i zalety, dlatego analizując decyzję, konieczne jest przemyślenie celu i otoczenia, w jakim chcemy używać słuchawek. Warto też zwrócić uwagę na inne aspekty konstrukcyjne. Świetnie sprawdzą się słuchawki wokółuszne, które przyczyniają się do zwiększenia bariery pomiędzy rzeczywistością a słuchaną muzyką. 

Zaufane Opinie IdoSell
4.92 / 5.00 708 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-05-08
Wszystko ok ze strony sklepu 5/5 Tylko firma kurierska zamiast w piątek dostarczyć paczkę dostarczyła ja w poniedziałek,ale to szczegół w życiu trzeba być cierpliwym. Pozdrawiam
2023-04-15
Szybko. Paczka na drugi dzień po wysłaniu u mnie. Dobrze zabezpieczone. Polecam.
pixel