Karta dźwiękowa dla audiofila - jak wybrać najlepszą?

2020-09-24

Karta dźwiękowa dla audiofila jest istotnym elementem, który odpowiada za jakość odtwarzanych nagrań i muzyki. Wybór odpowiedniego sprzętu jest jednak szczególnie ważny nie tylko dla pasjonatów muzyki, ale i dla osób, które pracują z dźwiękiem. Wysokiej jakości karta muzyczna nie tylko wpływa na to, czy rozumiemy nagrane słowa, ale także na wywoływane przez dźwięk odczucia. Jaki rodzaj karty będzie najlepszym wyborem dla audiofila?

Pierwsze komputery nie były wyposażone w karty dźwiękowe i nie miały możliwości odtwarzania dźwięku. Wraz z pojawieniem się pierwszych popularnych kart muzycznych, dla graczy i audiofili niezbędne w wyposażeniu komputera stały się np. głośniki komputerowe, oferujące dobrą jakość słuchanej muzyki. Obecnie na rynku można spotkać całą gamę różnej klasy sprzętów, które odpowiadają za dostarczenie jak najlepszej jakości dźwięku. Jaką kartę wybrać, żeby zapewnić jak najlepsze nagłośnienie dla audiofili?

Głośniki Edifier

Karta dźwiękowa - wewnętrzna czy zewnętrzna?

Karty dźwiękowe dzielą się na te o układzie wewnętrznym oraz zewnętrznym. Wybór rodzaju karty ma wpływ na sposób jej użytkowania, funkcjonalność oraz jakość dźwięku.

Karta dźwiękowa wewnętrzna

Wygląd wewnętrznych kart dźwiękowych przypomina tradycyjne karty używane w komputerach. Tego typu urządzenie jest opcją, po którą najczęściej sięgają profesjonalni muzycy oraz gracze komputerowi, dlatego doskonale sprawdzi się jako sprzęt do komputera. Podłączane są bezpośrednio do slotu PCI, a ich część ze złączami audio wystaje poza obudowę. Rozwiązaniem przygotowanym z myślą o graczach komputerowych, są karty dźwiękowe, które charakteryzują się specjalnymi efektami wizualnymi, jak np. programowalny system podświetlania.

Karta dźwiękowa zewnętrzna

W przeciwieństwie do kart wewnętrznych, te podłączane są do komputera za pomocą portu USB, Thunderbolt lub FireWire. Ich cena potrafi znacznie przewyższać ceny kart wewnętrznych i może sięgać nawet kilku tysięcy złotych. Karty Thunderbolt i FireWire produkowane są z myślą o zastosowaniu np. w studiach nagraniowych, dlatego rzadko stosuje się je w domach, gdzie lepiej sprawdzą się karty dźwiękowe USB. Często swoim wyglądem przypominają pendrive’a lub pudełko, co jest sporą zaletą w przypadku chęci poprawy jakości dźwięku w laptopie.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze karty dźwiękowej?

Zanim zdecydujemy się na zakup karty muzycznej, warto sprawdzić dostępne na rynku opcje oraz zdecydować, jakie mamy potrzeby i jakich parametrów oczekujemy. Jeżeli wybrana karta dźwiękowa ma służyć jako prezent dla melomana, warto dokładnie sprawdzić, która zapewni najwyższą jakość dźwięku. Parametry na jakie warto zwrócić uwagę to m.in.:

Rodzaj karty dźwiękowej

Wybierając między zewnętrzną a wewnętrzną kartą dźwiękową, należy kierować się przede wszystkim potrzebami, decydując się na sprzęt, który spełni wszystkie wymagania.

Pasmo przenoszenia

Jest to bardzo istotny współczynnik w wyborze karty dźwiękowej. Im szerszy jest zakres przenoszenia dźwięków, tym bardziej wyraziste jest brzmienie. Średni zakres pasma przenoszenia w dobrej jakości kartach muzycznych powinien wynosić 20 Hz - 20 kHz.

Współczynnik SNR

Współczynnik SNR odpowiada za stosunek mocy sygnału użytecznego do mocy szumów w danym paśmie częstotliwościowym. Wyraża się go w decybelach i w dobrych kartach dźwiękowych powinien przyjmować wartość 95dB lub wyższe.

Współczynnik THD

Parametr THD informuje o wartości całkowitych zniekształceń harmonicznych. Zniekształcenia te są niechcianymi i słabszymi sygnałami, które powstają podczas generowania sygnału o określonej częstotliwości. Wysokiej jakości karta dźwiękowa powinna mieć wartość parametru THD najbardziej zbliżoną zeru.

Częstotliwość i głębia próbkowania

Na te dwa parametry należy zwrócić większą uwagę, ponieważ odpowiadają za zaszumienie w trakcie odsłuchów. Ważne, by próbkowanie było jak najniższe. Wysokiej jakości karta muzyczna powinna mieć próbkowanie nie mniejsze, niż 192 kHz.

Poziom szumów

Wybierając kartę dźwiękową należy zwrócić uwagę na to, jaki poziom szumów ma dany model. Określa on wartość szumów w czasie, w którym nie jest generowany żaden sygnał. Warto pamiętać, że niższy poziom szumów sprawia, że karta dźwiękowa zapewnia lepszą jakość dźwięku.

System dźwięku

Dzięki systemowi dźwięku uzyskujemy informację, na ile dodatkowych kanałów pozwala nasza karta muzyczna.

Dodatkowe złącza

Przed zakupem karty dźwiękowej warto sprawdzić, czy kontrolery wyposażone są w dodatkowe gniazda umożliwiające podpięcie sprzętu audio.

Głośniki Edifier

Karta dźwiękowa na miarę potrzeb

Wybór kart dźwiękowych na rynku jest ogromny i z pewnością można wybrać sprzęt, który dopasuje się do naszych potrzeb. Jest to szczególnie ważna kwestia dla miłośników muzyki, którym zależy na czystym i nienagannym brzmieniu dźwięku. Posiadając najlepsze słuchawki audiofilskie, karta muzyczna równie dobrej jakości jest niezbędna. Warto jednak kierować się istotnymi parametrami, aby wybrane urządzenie zapewniało wysokiej jakości dźwięk przez długie lata.

Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 694 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-02-20
Wszystko bardzo dobrze
2023-01-13
Fachowo
pixel