Jak ustawić kolumny w pokoju?

2021-03-22

Myślisz nad wymianą sprzętu grającego i chcesz dowiedzieć się, jak ustawić kolumny w małym pokoju? Ich właściwe umiejscowienie pozwoli uzyskać brzmienie na najwyższym poziomie, na czym zależy każdemu z nas. By to osiągnąć, skorzystaj z naszych porad na temat tego, jak ustawić głośniki w pokoju. W ten sposób dowiesz się, jakie ustawienie kolumn będzie najlepsze dla pokoju, w którym planujesz je umieścić, by cieszyć się wydobywającym się z nich dźwiękiem.

Jak najlepiej ustawić kolumny w pokoju - od czego to zależy?

To, jak ustawisz głośniki w pokoju, ma zdecydowany wpływ na to, jaka będzie jakość wydobywającego się z nich dźwięku. Być może nie każdy będzie w stanie zauważyć różnicę. Jednak jeśli zależy Ci na tym, by Twoje ulubione kawałki brzmiały jak najlepiej, pomyśl zawczasu o tym, jak właściwie ustawić kolumny w pokoju. Najlepsze ustawienie kolumn w pokoju prostokątnym będzie się różnić od tego, w pomieszczeniu kwadratowym lub o nieregularnych kształtach. Ważny też jest kąt ustawienia kolumn. To, jak najlepiej je ustawić możesz starać się ustalić metodą prób i błędów. Istnieje jednak kilka zasad, które zdecydowanie to ułatwią.

Głośniki studyjne

Podłączenie i przetestowanie głośników

Na samym początku, przygotuj zakupione kolumny do ich uruchomienia i przetestowania. W tym celu wszystkie pokrętła ustaw na neutralnej pozycji. Manipulowanie nimi może utrudnić znalezienie właściwego ustawienia kolumn. Zasadą tą powinniśmy się kierować, podłączając zarówno najpopularniejsze głośniki 2.1., jak i głośniki studyjne. Po włączeniu sprzętu grającego puść dobrze znany Ci utwór, aby upewnić się, że wszystko działa właściwie. Jeśli w tym momencie nie napotkano żadnych trudności, można przejść do szukania właściwego ustawienia kolumn w tym pomieszczeniu

Rodzaj ustawienia kolumn - kształt i wielkość wnętrza

Ustawienie kolumn w pokoju prostokątnym jest najłatwiejsze, ponieważ w pomieszczeniu takiego rodzaju można znaleźć wiele różnych możliwości właściwej pozycji głośników. Problem z ustawieniem głośników pojawia się wtedy, gdy pokój jest kwadratowy. W takim wypadku najlepiej zdecydować się na ustawienie kolumn na skos. Taki sam problem dotyczy pomieszczenia, które jest wąskie. Jak ustawić kolumny w małym pokoju? W takim wypadku dobrze rozważyć ustawienie głośników wzdłuż jednocześnie starając się stłumić pierwsze odbicia basu. Najlepiej, jednak gdy Twój pokój ma kształt prostokąta. Wtedy możesz zastosować się do najważniejszych zasad, co usprawni proces szukania właściwego ustawienia kolumn.

Jak ustawić kolumny stereo - najważniejsze zasady

Tak, jak już wspomnieliśmy - to, jak ustawić głośniki w pokoju zależy, od wielu czynników i właściwe rozwiązanie dla każdego pomieszczenia zazwyczaj jest zupełnie inne. Określisz je, kierując się najważniejszymi zasadami dotyczącymi określenia właściwej pozycji i kąta ustawienia kolumn.

Zachowaj symetrię pracy kolumn i otoczenia miejsca odsłuchu

Przede wszystkim musisz zadbać o to, by zachować symetrię. Zarówno między kolumnami, jak i miejscem, w którym będziesz słuchać muzyki. Idealna sytuacja zakłada, że nie będziesz się przemieszczać, dlatego chodzi o usytuowanie fotela lub innego mebla, na którym możesz w tym czasie odpoczywać. W takim wypadku ustawienie kolumn w stosunku do siebie i do Ciebie powinno tworzyć trójkąt równoboczny. Dzięki temu kształt pomieszczenia ani żaden z elementów składających się na jego wyposażenie nie powinien zaburzyć symetrii, która pozwala na równomierne odbieranie dźwięku z obydwu kolumn.

Zlokalizuj najgorsze położenie

W określeniu tego, jak najlepiej ustawić kolumny w pokoju, pomoże zlokalizowanie najgorszego położenia. W przypadku ustawienia kolumn w pokoju prostokątnym najłatwiej to ustalić przy użyciu zwykłej miary. W ten sposób dowiesz się, w którym miejscu znajduje się ½ lub ¼ wymiaru całego pomieszczenia, w którym nie powinien znajdować się ani słuchacz, ani głośniki.

Zachowaj odpowiednie oddalenie od ściany

Tak samo ważne przy ustawieniu kolumn w pokoju jest zachowanie właściwej odległości od ścian. Zgodnie z zasadą zachowania symetrii, głośniki, które są oddalone od siebie tak samo, nie powinny znajdować się zbyt blisko ściany. Za wartość minimalną przyjmij 50 cm. Do tej samej zasady powinni zastosować się słuchacze.

Kąt ustawienia kolumn

Wspomnieliśmy już o tym, że najważniejsze przy ustawieniu kolumn w małym pokoju jest to, by zachować symetrię. Pamiętaj jednak też o tym, że głośniki można ustawić pod dowolnym kątem do słuchacza. Kąt ustawienia kolumn ma znaczący wpływ na to, jak będzie rozchodził się dźwięk. Dlatego także w tym przypadku przede wszystkim należy pamiętać o symetrii. Możliwości w tym przypadku jest kilka, a jako najpopularniejsze można wskazać ustawienie kolumn, w którym osie dźwięku:

  • przebiegają obok słuchacza,
  • zbiegają się za plecami słuchacza,
  • zbiegają się przed słuchaczem.

Odpowiednia wysokość

Poza tym, jak najlepiej ustawić kolumny pamiętaj też o tym, by umieścić je na odpowiedniej wysokości. Oczywiście jeśli sprawa dotyczy głośników podłogowych, producent powinien zadbać o to, by były one takiej samej wysokości. Jednak dobrze to skontrolować. Z kolei w przypadku mniejszych głośników, do których można zaliczyć głośniki 2.0. bluetooth, nie zapomnij o tym, że jeśli umieszczasz je na podwyższeniu, powinny one znajdować się na tej samej wysokości. Kwestia ta również związana jest z zasadą zachowania symetrii.

Jeżeli zastanawiasz się, jak ustawić kolumny w małym pokoju, pamiętaj o zastosowaniu się do najważniejszych zasad, które właśnie Ci przekazaliśmy. Większość z nich dotyczy zachowania symetrii między kolumnami, a także osobą, do której ma docierać wydobywający się z nich dźwięk. Jeśli dopiero szukasz właściwego sprzętu, odwiedź nasz sklep z głośnikami i wybierz kolumny, jakie najlepiej nadadzą się do Twojego pokoju. Pozostałe wątpliwości związane ze sprzętem grający, który oferujemy, możesz rozwiązać, gdy dowiesz się jak ustawić głośniki 5.1.

Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 694 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-01-27
Szybka wysyłka.
2023-01-18
Bez zarzutów
pixel