Jak ustawić głośniki 5.1? Podstawy rozmieszczenia sprzętu

2020-01-17

Zastanawiasz się jak ustawić głośniki 5.1, żeby maksymalnie wykorzystać ich potencjał? Marzy Ci się oglądanie filmów tak, jak w kinie? Jesteś kinomaniakiem i audiofilem jednocześnie? Sprawdź, czy odpowiednio ustawiłeś swoje głośniki w salonie. Artykuł dotyczy w głównej mierze filmu, ale głośniki komputerowe 5.1 również muszą być ustawione w ten sam sposób.

Głośniki 2.1 vs 5.1

Głośniki 2.1

Głośniki 2.1 to inaczej zestaw stereo, wzbogacony o głośnik niskich tonów (subwoofer). Zajmują naprawdę niewiele miejsca, a także doskonale nadają się do podłączenia do komputera. Są bardziej mobilne i łatwo je podłączyć. Nadają się do grania i oglądania filmów, jednak jeżeli zależy Ci na prawdziwej jakości dźwięku, sięgnij po głośniki 5.1.

Głośniki 5.1

Jak sama nazwa wskazuje, jest to zestaw 5 głośników, wzbogacony o subwoofer. Dzięki takiej liczbie głośników dźwięk otacza oglądającego z każdej strony. Sprawdzą się przy komputerze, do grania w gry. Żeby korzystać z dobrodziejstw głośników 5.1 najpierw należy sprawdzić, czy masz opcję dostosowanego do kina domowego audio. Telewizor sam podzieli dźwięk na wszystkie głośniki i będzie odtwarzał część dźwięków z tyłu, a część z boku lub z przodu. Żeby poczuć się jak w kinie podczas oglądania filmu w domu musisz jednak pamiętać o odpowiednim ustawieniu głośników.

Edifier

Ustawienie głośników 5.1

Jak ustawić głośniki 5.1 w salonie czy w pokoju przy komputerze? Rozmieszczenie głośników 5.1 jest ogromnie ważne. O czym należy pamiętać i jak rozmieścić głośniki kina domowego w salonie?

  1. Wszystkie głośniki powinny być umieszczone w równej odległości od oglądającego. W innym wypadku część dźwięków będzie głośniejsza (np. dźwięki z głośników z tyłu), co źle wpłynie na odbiór filmu. Oprócz tego ma się mniejsze wrażenie przestrzenności dźwięku.
  2. Często niektóre głośniki ustawia się na szafkach. Zadbaj o kąt nachylenia - powinny one być skierowane w stronę słuchacza.
  3. Głośniki muszą być ustawione w równej odległości od siebie, żeby zapewnić oglądającemu najwyższą jakość dźwięku i uczucie przestrzenności.

Jak wygląda prawidłowe ustawienie głośników 5.1 w pokoju?

Ustawienie głośników 5.1 w pokoju ma ogromne znaczenie, jeżeli chodzi o dźwięk. Tych głośników jest aż 6, z czego aż 3 ustawione są z przodu. Kanał lewy i prawy ustaw odpowiednio po lewej i prawej stronie telewizora, z kolei głośnik centralny - na środku, przed odbiornikiem. Te głośniki dają najwięcej dźwięków podczas seansu, dlatego ważne jest, żeby nie pomylić głośników bocznych. To one są w dużej mierze odpowiedzialne za jakość dźwięku. Głośnik centralny odpowiada za dźwięki np. lektora czy ogólnie za dialogi - nie można go przesunąć i powinien być idealnie na środku.
Rozmieszczenie głośników 5.1 to nie tylko głośniki przednie. Dwa tylne głośniki odpowiadają za odtwarzanie wszystkich dźwięków, które są za słuchaczem. To będą np. strzały za bohaterem gry, przejazd samochodu czy inne dźwięki poboczne, które odgrywają się w tle.
O dziwo głośnik tonów niskich, czyli subwoofer, jest najmniej problematyczny pod względem ustawienia. Basy są niezwykle istotne niezależnie od rodzaju filmu, który się ogląda. Na szczęście słuch ludzki nie wychwyca kierunku rozchodzenia się basu - dzięki temu możesz ustawić subwoofer w dowolnym miejscu. Za kanapą, obok, przy szafce RTV, jednak polecamy, żeby stał jak najdalej od kanapy - najlepiej wtedy będzie pełnił swoją funkcję i nie będzie drażnił oglądającego zbyt głośnymi i nagłymi dźwiękami.

Głośniki 5.1 - rozbuduj je!

Wiesz już jakie ustawienie głośników 5.1 w pokoju dziennym będzie najlepsze. Oprócz tego sam zestaw głośników 5.1 będzie doskonałą bazą do rozbudowy kina domowego o kolejne głośniki. Zwykle kupuje się dodatkowe głośniki tylne, które - podobnie jak resztę - również ustawia się w równej odległości od siebie.

Edifier

Rozmieszczenie głośników 5.1 - jak to zrobić?

Mamy nadzieję że wiesz, jak ustawić głośniki 5.1 i na co należy zwrócić uwagę przy ich rozmieszczaniu. Pamiętaj - w ich ustawieniu ogromną rolę odgrywa przód, który odpowiada za najwięcej dźwięków (w tym za dialogi). Żeby zapewnić sobie komfort słuchania, ustaw je w równej odległości od siebie i telewizora. Zadbaj też o głośniki tylne - nie powinny one być tuż przy uchu słuchającego, ponieważ możliwe, że przy oglądaniu np. filmów akcji część dźwięków “z tyłu” będzie za głośna. Nie ma nic gorszego niż ciągłe ściszanie i podgłaśnianie filmu. Nie wiesz jak podłączyć głośniki 5.1 do komputera? Sklep z głośnikami Edifier ma na to kilka porad, przeczytaj nasz artykuł “Jak podłączyć głośniki 5.1 do komputera”.

Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 694 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-11
wszystko ok
2023-02-05
Szybko, prosto i na czas!
pixel