Jak podłączyć głośniki 5.1 do komputera?

2019-12-10

Nie wiesz jak jak podłączyć głośniki 5.1 do komputera? A może właśnie to zrobiłeś, ale nie słyszysz efektu dźwięku przestrzennego? To nie musi być wada głośników czy komputera - problem może tkwić w ustawieniach. W tym artykule podpowiemy jak uruchomić dźwięk przestrzenny w komputerze w kilku prostych krokach.

Jak ustawić głośniki 5.1?

Pierwsze skrzypce przy głośnikach 5.1 odgrywa front. Żeby zapewnić sobie najwyższą jakość dźwięku, na przedzie stawia się 3 głośniki do komputera czy laptopa: głośnik centralny, lewy oraz prawy. Dwa ostatnie powinny być ustawione od siebie w równej odległości, by zapewnić widzowi jak największy komfort słuchania. Głośnik centralny z kolei musi znajdować się pod monitorem, na środku.

Głośniki tylne są nie mniej ważne. Zwykle ustawia się je za kanapą czy fotelem, żeby zapewnić sobie jeszcze lepszy odsłuch wszystkich dźwięków, które dzieją się z tyłu (przelot samolotu, odgłosy natury itp.).

W głośnikach 5.1 mamy do czynienia także z subwooferem. Odpowiada on za niskie tony. Na szczęście go można ustawić w dowolnym miejscu, chociaż najlepiej by było, gdyby stał on w dość dużej odległości od fotela. Jak podłączyć głośniki 5.1 do komputera, jeżeli dźwięk przestrzenny nie działa? Sklep z głośnikami Edifier ma na to kilka porad.

Edifier

Jak uruchomić dźwięk przestrzenny w komputerze?

Wiesz już gdzie najlepiej w pokoju umiejscowić poszczególne głośniki. Teraz czas na odpowiednie skonfigurowanie ich. Czasem zdarza się, że podłączone głośniki komputerowe 5.1 nie działają tak, jak powinny. Nie zawsze jest to winą sprzętu - z reguły wystarczy odpowiednio je skonfigurować, żeby móc cieszyć się przestrzennym dźwiękiem. Jak uruchomić dźwięk przestrzenny w komputerze krok po kroku, żeby głośniki komputerowe działały tak, jak powinny?

Krok 1 - zasilanie i okablowanie

Jeżeli chcesz wiedzieć jak uruchomić dźwięk przestrzenny w komputerze, ponieważ samo podłączenie głośników nie zadziałało, zacznij od podstaw. Na samym początku sprawdź, czy na podłączonych głośnikach świeci się dioda LED. Jeżeli głośniki nie mają specjalnego przycisku do włączania, przekręć pokrętło głośności - w niektórych modelach włącza się głośniki właśnie w ten sposób. Sprawdź jeszcze raz, czy na pewno podłączyłeś dobrze wszystkie kable. Może któryś się obluzował i trzeba go mocniej wcisnąć? A może głośniki wymagają podłączenia do gniazda USB, a podłączyłeś je do uszkodzonego gniazda?

W szczególności sprawdź kable dźwiękowe. Możesz je docisnąć lub upewnić się, że są podłączone do dobrego portu. Sprawdź także, czy w gnieździe rozszerzenia znajduje się karta dźwiękowa. Jeżeli korzystasz z karty zintegrowanej, to kabel audio głośników powinien być połączony z gniazdem Line Out.

A może komputer jest połączony ze słuchawkami? Jeżeli są one podłączone, to powoduje to wyciszenie dźwięku w głośnikach.

Krok 2 - głośność

Jeżeli powyższe rady nie zadziałały to sprawdź, czy dźwięk w głośnikach nie jest wyciszony. W tym celu wejdź w ustawienia audio, wybierz “urządzenia odtwarzające”. W celu konfiguracji poszczególnych parametrów dźwiękowych w głośnikach kliknij “konfiguruj”. Możesz także w ustawieniach przeprowadzić test dźwięku, żeby sprawdzić, czy działają one poprawnie.

Krok 3 - sterowniki

Jeżeli wszystko jest w porządku, to czas na upewnienie się, że sterowniki karty dźwiękowej oraz system BIOS działają prawidłowo. Zaktualizuj BIOS i sterowniki. Czasem może pomóc tylko odinstalowanie i ponowna instalacja sterowników karty dźwiękowej. W tym przypadku po instalacji należy uruchomić komputer ponownie.

Krok 4 - diagnostyka

Możesz także uruchomić diagnostykę DirectX. Gdy otworzysz okno tego narzędzia i uruchomisz diagnostykę, to przeprowadzi ono wszystkie niezbędne testy. Wyniki pojawią się w specjalnym polu “Uwagi”. 

Krok 5 - karta dźwiękowa

Jeżeli i to nie zadziałało, to powróć na chwilę do karty dźwiękowej. Zamontuj ją ponownie (wcześniej wykonaj kopię zapasową danych!). Najpierw odłącz wszystkie przewody (sieciowe, USB, a także komputer od prądu). Otwórz stację roboczą, pociągnij za dźwignię blokady karty PCIe x16 do momentu, aż zwolnisz zabezpieczenie w zagłębieniu karty, a następnie delikatnie podważ samą kartę i ją wyciągnij. Następnie zamontuj ją ponownie i włącz komputer.

Edifier

Na to zwróć uwagę przed zakupem

Mamy nadzieję, że wiesz już jak skonfigurować głośniki 5.1 w PC i nasze rady pomogły podłączyć Ci głośniki do komputera. Zdarza się jednak, że pomimo wykonania wszystkich kroków i testów diagnostycznych oraz ustawienia sprzętu w odpowiednim miejscu głośniki nadal nie działają tak, jak powinny. W tym celu skontaktuj się ze sklepem i oddaj je na gwarancję. 

Żeby ustrzec się przed problemem braku dźwięku przestrzennego, warto kupić sprzęt w zaufanym sklepie. Oprócz tego staraj się wybierać sprawdzone marki, które mają dobrą opinię w internecie. Przykładem mogą być między innymi głośniki komputerowe Edifier S760D. Zadbaj też o odpowiednie ustawienie sprzętu, dokładnie wymierz odległości i upewnij się, że wszystkie elementy są poprawnie podłączone. Dzięki temu będziesz mógł słuchać muzyki czy grać z dźwiękiem przestrzennym, co da Ci zupełnie nowe, nieograniczone możliwości.

Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 694 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-14
Szybko i ok
2023-01-27
Szybka wysyłka.
pixel