Jak najlepiej podłączyć subwoofer?

2020-12-11

Zastanawiasz się, jak podłączyć subwoofer? Dobry dźwięk z głośników to dla wielu melomanów podstawa oglądania filmów czy słuchania koncertów. Subwoofer jest dodatkowym głośnikiem, który możesz zamontować do zestawu kina domowego lub zestawu głośników komputerowych. Przekonaj się sam, jak łatwo zamontować subwoofer w domowych warunkach i popraw jakość wydobywającego się z Twoich kolumn. 

Wybór subwoofera, o czym pamiętać? 

Stojąc przed wyborem subwoofera, zwróć uwagę na to, do jakiego pomieszczenia będzie on przeznaczony. W dużym pomieszczeniu subwoofer musi mieć odpowiednią moc. Jednak nie tylko wielkość pokoju ma znaczenie. Bardzo ważne jest umiejscowienie sprzętu. Umieszczanie subwoofera w rogu pokoju jest bardzo popularne, jednak nie zawsze trafne.  Kiedy subwoofer znajduje się w narożniku, dochodzi do wzmocnienia rezonansu przestrzennego i w konsekwencji pogorszenia “szybkości” basu.

Subwoofery Edifier

Subwoofer aktywny czy pasywny? 

Subwoofer aktywny to najczęstszy wybór przy projektowaniu swojego kina domowego. Najważniejszą zaletą subwooferów aktywnych jest ich dostosowanie do wzmacniacza i układów filtrujących do zainstalowanego przetwornika. Subwoofer pasywny do właściwej pracy potrzebuje przesłania sygnału wzmocnionego i odpowiednio odfiltrowanego. Subwoofery pasywne nie posiadają wmontowanego wzmacniacza, dlatego wygodniej zdecydować się na subwoofer aktywny, który jest gotowy do użycia zaraz po podłączeniu. 

Wejścia wysokiego i niskiego poziomu

Niektóre zestawy kina domowego mają dedykowane wyjścia sygnału niskiego poziomu. Wyjścia w subwooferach mają postać gniazda RCA. Jednak wiele wzmacniaczy dźwięku ma zaciski głośnikowe na tylnym panelu, czyli wejścia wysokiego poziomu. Pozwalają one na podłączenie sygnału z wyjścia mocy wzmacniacza do głośnika. Subwoofer otrzymuje wtedy taki sam sygnał jak kolumny. Przewody głośnikowe warto podpiąć prosto do wzmacniacza. Takie podpięcie gwarantuje najlepszy ton i dźwięk. 

Jak skonfigurować subwoofer? 

Po podłączeniu subwoofera, przychodzi pora na jego konfigurację. Nie jest to wcale trudne.  Poniżej przedstawiamy podstawowe parametry konieczne do ustawienia. 

  • Poziom głośności - daje możliwość regulowana wzmocnienia subwoofera. Odpowiada za to jak gra on z resztą zestawu stereo. 
  • Częstotliwość odcięcia - reguluje od jakiej częstotliwości pracuje subwoofer. Warto ustawić ją na częstotliwości granicznej. 
  • Faza - wiele subwooferów ma regulację fazy, która służy dopasowaniu czasowemu głośnika i kolumn, tak aby uspójnić dźwięk. 

Subwoofery Edifier

Dźwięk jak w kinie! 

Subwoofer to doskonały dodatek do każdego kina domowego. Podłączenie subwoofera i jego konfiguracja nie wymagają specjalistycznych umiejętności. Właściwe ustawienie subwoofera sprawi, że niskie dźwięki będą dobrze rozbrzmiewać w pomieszczeniu. Porady z powyższego artykułu z pewnością pomogą Ci zamontować subwoofer w taki sposób, aby dźwięk z Twojego subwoofera był płynny. Jeśli szukasz subwoofera do swojego kina domowego, wypróbuj subwoofery Edifier. Nasz internetowy sklep dla audiofilii to miejsce, w którym znajdziesz  interesujący Cię sprzęt muzyczny. Bardziej interesują Cię głośniki bluetooth? Koniecznie zapoznaj się z ofertą Edifier i artykułami blogowymi poświęconymi ich użytkowaniu.

Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 694 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-14
Szybko i ok
2023-02-18
Szybka realizacja zakupu, dobry kontakt.
pixel