Głośniki aktywne a pasywne - które wybrać?

2020-07-14

Zastanawiasz się jakie kolumny wybrać? Co będzie lepsze - głośniki aktywne czy pasywne? Przeczytaj artykuł i poznaj wady i zalety każdego rodzaju głośników. Rozpoznanie podstawowych różnic będzie najlepszą wskazówką przy podejmowaniu decyzji. 

Głośniki aktywne - wady i zalety

Głośniki aktywne wyposażone są we własne wzmacniacze, dlatego nie trzeba dostarczać ich z zewnątrz. Nie ma połączeń kablowych, co wpływa zarówno na komfort użytkowania sprzętu, jak i wizualność. Wzmacniacz, który znajduje się we wnętrzu głośnika przystosowany jest do tego konkretnego modelu. Wpływa to ostatecznie na najwyższą jakość dźwięku. Sygnał dźwiękowy można przesyłać do głośnika z dowolnego źródła - np. smartfona lub odtwarzacza CD. Konstrukcja jest zwarta, funkcjonalna i autonomiczna. Nie zależy od dodatkowych, zewnętrznych przedmiotów, co wiąże się również z oszczędnościami finansowymi. 

Jakie wady ma kolumna aktywna? Dla niektórych użytkowników, wadą może byc brak wpływu na charakter dźwięku poprzez dopasowanie wzmacniaczy. W przypadku tego typu kolumn jest to niemożliwe. Nie da się też w przyszłości wymienić wzmacniacza na inny model, który oferowałby np. wyższą wydajność prądu. 

Edifier

Głośniki pasywne - wady i zalety

Głośniki pasywne są bardziej dostępne i cieszą się większą popularnością. Zawdzięczają to swojej prostszej konstrukcji i w przeciwieństwie do kolumn aktywnych - możliwości zasilania za pomocą dowolnego wzmacniacza. Można w ten sposób uzyskać najbardziej pożądany dźwięk. Jest to więc dobre rozwiązanie dla osób, które oczekują konkretnego stylu brzmienia. Głośniki pasywne mają zwrotnicę pasywną, co powoduje, że transportowany sygnał ma wysokie natężenie. Dla kolumn pasywnych charakterystyczne jest posiadanie terminali głośnikowych. Głośniki te świetnie nadają się więc do nagłośnienia instrumentu i wokalu lub nawet do samego tworzenia muzyki w studiu nagraniowym. Zaletami są też łatwość ustawienia i mniejsze ceny. W sklepie internetowym Edifier posiadamy głośniki studyjne pasywne, które nadają się nie tylko do studia, ale też do domu. Zaleca się ich ustawienie w układzie dwudrożnym (głośnik wysokotonowy i średnio-niskotonowy). Aby uzyskać jak najlepszy dźwięk, pomieszczenie powinno być oczywiście wcześniej wygłuszone. 

Jakie wady ma kolumna pasywna? Konieczność zastosowania zewnętrznego wzmacniacza jest dodatkowym obciążeniem finansowym. Aby głośniki pasywne sprawnie działały, trzeba zakupić wzmacniacz i kable. To właśnie zależność kolumn pasywnych od zewnętrznych źródeł sygnału dźwiękowego może dla niektórych osób okazać się największą wadą. 

Kiedy warto wybrać głośniki aktywne, a kiedy pasywne?

Każdy profesjonalny sklep z głośnikami dostarcza różnorodny asortyment, który z jednej strony jest szansą na wybranie idealnego produktu, z drugiej - wymaga świadomości potrzeb i oczekiwań względem jakości uzyskiwanego dźwięku. Chociaż w większości miejsc, również internetowych, można liczyć na fachowe doradztwo, przed zakupem warto zdobyć wiedzę i określić cele, które są ważne dla nas jako użytkowników kolumn. Pomocą mogą być z pewnością poniższe informacje: 

Głośniki aktywne najlepiej wybrać, gdy:

  • szukasz prostego i autonomicznego sprzętu,
  • nie chcesz stosować kabli, 
  • nie chcesz tracić czasu i pieniędzy na szukanie wzmacniacza, 
  • korzystasz głównie z plików cyfrowych, w gęstych formatach,
  • masz mało miejsca do zagospodarowania i nie chcesz przeznaczać go do dodatkowego sprzętu hi-fi. 

Edifier

Głośniki pasywne najlepiej wybrać, gdy: 

  • dysponujesz określonym budżetem i nie chcesz go przekroczyć, 
  • masz już wzmacniacz,
  • planujesz kupić lub wymienić wzmacniacz - aktualnie lub w przyszłości, 
  • posiadasz dobry sprzęt grający, 
  • zależy Ci na głośnikach, które będą lekkie. 

Kolumny aktywne i pasywne warto przeglądać i zamówić w sklepach online. To zdecydowanie wygodniejsze niż chodzenie po sklepach stacjonarnych. Dostęp do asortymentu jest łatwiejszy, nieograniczony w czasie i przede wszystkim - bogatszy. Duża liczba propozycji w sklepach internetowych umożliwia swobodne ocenianie i porównywanie urządzeń zarówno na podstawie opisów technicznych, jak i uzyskania opinii innych klientów. Poprzez konsultację telefoniczną lub e-mailową można skorzystać też ze wsparcia merytorycznego oraz doświadczenia pracującego zespołu. Zapewniamy to w sklepie Edifier i polecamy m.in. zaawansowane głośniki studyjne 2.0. Poza dużą mocą dźwięku, wieloma możliwościami regulacji tonów i szerokiego zastosowania (w domu, w studiu, w sklepach muzycznych), wyróżniają się też designem. Skromne i eleganckie głośniki, często w drewnianej obudowie, minimalizują rezonans akustyczny i prezentują się bardzo nowocześnie. 

Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 694 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-05
Realizacja zamówienia przebiegło bezproblemowo. Informacja na każdym etapie realizacji. Polecam.
2023-02-18
Szybka realizacja zakupu, dobry kontakt.
pixel