Czy bluetooth jest szkodliwy dla zdrowia? - Fakty i Mity

2020-10-22

Bluetooth to technologia, która jest z nami już od bardzo długiego czasu. Mamy z nią do czynienia praktycznie na każdym kroku - telefony, laptopy, głośniki, czy też słuchawki. Doceniana jest ona za to, że aby z niej korzystać, nie trzeba martwić się o uciążliwe okablowanie, czy też routery. Bluetooth to nic innego jak przesyłanie danych na odległość nie większą niż 10 metrów. Co warto o nim wiedzieć, i czy bluetooth jest szkodliwy dla zdrowia?

Głośniki bluetooth

Jak działa bluetooth?

Słuchawki bezprzewodowe, laptopy, telewizory itd. Do wszystkich tego typu urządzeń da się przesłać pewne dane przy pomocy bluetooth. Jest to możliwe dzięki falom radiowym (promieniowaniu elektromagnetycznemu). Do ich przesyłania oraz odbierania używa się specjalnych urządzeń, które są jednocześnie nadajnikami oraz odbiornikami. W zależności od typu urządzenia mogą one komunikować się ze sobą jednostronnie, jak i dwustronnie (w tym samym czasie wykonywać dwie czynności). Technologia ta obecna jest w coraz większej liczbie miejsc, dlatego też coraz częściej słyszy się pytania: czy promieniowanie bluetooth jest szkodliwe dla zdrowia?

Czy promieniowanie elektromagnetyczne z bluetooth jest szkodliwe?

O tym, czy promieniowanie elektromagnetyczne, a z nim bluetooth, ma wpływ na zdrowie, napisano niejedną pracę naukową. Aby odpowiedzieć na to pytanie warto posłużyć się współczynnikiem absorpcji swoistej, znanym pod skrótem SAR (Specific Absorption Rate). Jest on jednostką miary energii promieniowania radiowego, które pochłaniane jest przez ciało. Wyraża się go w watach, które przypadają na kilogram. Uznaje się, że 0,8 watów na jeden kilogram całej masy ciała lub też 2 waty, przypadające na konkretną część ciała są nieszkodliwe. Jak zatem wypada w tym zestawieniu bluetooth?

Promieniowanie od smartfonów i słuchawek bluetooth

Obecnie w naszej kulturze często mówi się o zdrowiu i o tym, co powinno się robić, aby wesprzeć swój organizm. Nic więc dziwnego, że coraz częściej poruszany jest temat bluetooth a zdrowie. Czy jest to nieszkodliwa technologia? Aby to stwierdzić, warto porównać ją z innymi urządzeniami, które również są związane z promieniowaniem elektromagnetycznym:

  • Huawei P30 - telefon przyłożony do ucha otrzymuje 0,33 SAR, zaś w odniesieniu do całego ciała 0,88,
  • Apple iPhone 11 - telefon przystawiony do ucha ma 0,95 SAR, zaś w stosunku do ciała 0,99.

Urządzenia bluetooth funkcjonują z bardzo niską mocą, przez co doceniane są w wielu kręgach. Nie przekraczają one górnych granic. Bezprzewodowe słuchawki na  promieniowanie elektromagnetyczne należą zazwyczaj do 2 lub 3 klasy transmisyjnej, dzięki czemu bezpiecznie można ich używać. 

Elektrosmog - jak się chronić przed promieniowaniem elektromagnetycznym?

Czy bluetooth jest niebezpieczny dla zdrowia? Oczywiście nie. Nie da się jednak ukryć, że codziennie ludzki organizm narażony jest na inne źródła promieniowania elektromagnetycznego, które nakładają się na siebie - nie da się tego uniknąć. Specjaliści zalecają jednak, aby w miarę możliwości zminimalizować elektrosmog ze swojego najbliższego otoczenia. Warto jest zatem:

  • wyłączać funkcje bluetooth, czy Wi-Fi, jeżeli nie są one używane, 
  • ustawić router od internetu w takim miejscu, by nie przebywać w jego sąsiedztwie przez długi czas, 
  • nie pozostawiać telefonów komórkowych w sąsiedztwie swojej głowy podczas snu.

Jest to kilka prostych porad, które z łatwością można zastosować w swoim życiu. 

Głośniki bluetooth

3 mity na temat bluetooth

Jak widać słuchawki bluetooth nie szkodzą zdrowiu. W sieci można jednak natknąć się na wiele innych mitów, na temat fal radiowych bluetooth. Niektóre z nich to:

  • bluetooth nie przenika przez ściany - jest to mit. Oczywiście grube ściany stanowią przeszkodę i mogą wpłynąć na jakość połączenia. Nie jest ono jednak od razu przerywane. Problem z przesyłaniem danych drogą bluetooth wynika najczęściej ze zbyt dużej odległości między połączonymi urządzeniami,
  • Wi-Fi oraz bluetooth nie mogą być odbierane w tym samym czasie - jest to mit, w którym jest jednak ziarenko prawdy. Kiedyś oczywiście tak było, jednak z czasem technologia ewoluowała, dzięki czemu tego typu problem zniknął. W dzisiejszych czasach urządzenia są na tyle inteligentne, że automatycznie wyszukują wolną częstotliwość,
  • bluetooth szybko wyczerpuje baterie - z tego typu technologią trzeba było uważać kilka lat temu, gdyż faktycznie podczas jej używania poziom baterii drastycznie spadał. Dzisiaj, kiedy wszyscy polegają na bluetooth 5.0, problem ten nie jest już zauważalny. 

Jak to jest z tym bluetooth?

W obecnych czasach producenci, którzy wykorzystują w swoich urządzeniach technologię bluetooth, muszą bardzo przestrzegać określonych norm, które gwarantują użytkownikom bezpieczeństwo. Dlatego też słuchawki bluetooth oraz głośniki bezprzewodowe można uznać za bezpieczne. Chcąc zadbać o swoje zdrowie nie trzeba zatem odcinać się od technologii. Należy jednak w miarę możliwości ograniczyć w swojej przestrzeni elektrosmog. 

Jako profesjonalny sklep z głośnikami polecamy Ci wysokiej jakości sprzęt, który spełnia wszystkie dzisiejsze normy. Wśród naszej oferty znajdziesz między innymi głośniki przenośne oraz słuchawki TWS - są to produkty, które docenią fani dobrej jakości dźwięku. 
 

Zaufane Opinie IdoSell
4.92 / 5.00 708 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-05-09
Ok
2023-05-08
Wszystko ok ze strony sklepu 5/5 Tylko firma kurierska zamiast w piątek dostarczyć paczkę dostarczyła ja w poniedziałek,ale to szczegół w życiu trzeba być cierpliwym. Pozdrawiam
pixel