3 Powody dla Których Dźwięk z Winyli jest Lepszy

2020-10-13

Gramofon - każdy kojarzy jak wygląda, jednak coraz mniej osób wie, jak brzmi. W epoce elektroniki dźwięk vinyla cichnie, a sprzęt, który powstał już pod koniec XIX wieku, dla wielu pokoleń odszedł w zapomnienie, wyparty przez magnetofony oraz wieże. Coraz częściej się jednak o nim mówi i można powiedzieć, że przeżywa swój renesans. Spragnieni nowych dźwięków melomani wracają do korzeni, doceniając brzmienie, którego nie da się podrobić. Czym ono się wyróżnia i dlaczego można śmiało powiedzieć, że ma “to coś”? 

Głośniki Edifier

Dlaczego dźwięk winyli jest uważany za lepszy?

Zapisane na winylach dźwięki w wielu przypadkach uważane są za lepsze - ze stwierdzeniem tym można najczęściej spotkać się rozmawiając z muzykami, melomanami oraz osobami starszymi, które dorastając wychowywały się przy dźwiękach gramofonu. Muzyka odtwarzana za pomocą tego medium brzmi inaczej - co do tego nie ma wątpliwości. Dlaczego jednak tak jest?   

Oryginalny dźwięk, niczym ze studia

W dzisiejszych czasach można powiedzieć, że odtwarzacz płyt winylowych ma wielu rywali w postaci wież, sprzętów mobilnych, komputerów oraz urządzeń, dzięki którym zawsze da się słuchać muzyki - niezależnie od miejsca oraz czasu. Jest to możliwe dzięki skompresowanym plikom audio. Proces kompresji, mimo tego, że jest bardzo praktyczny, jednocześnie kaleczy muzykę - zatraca szczegółowe brzmienia oraz głębie, którą można znaleźć, słuchając dźwięków z czarnej płyty. Oryginalna, nieskompresowana muzyka niepodważalnie bardziej cieszy zmysł słuchu. 

Ciepłe i przyjemne brzmienie dla ucha

Dźwięki z vinyla u wielu osób wywołują nostalgię i przyjemne uczucie, które pozwala się zrelaksować i wczuć w utwory płynące z gramofonu. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że odsłuchiwana przy pomocy tego medium muzyka jest również pewnego rodzaju zjawiskiem dźwiękowym. Nagrane na winylu średniej klasy dźwięki są o wiele cieplejsze oraz przyjemniejsze dla uszu - potwierdzają to specjaliści, do których wąskiego grona należy chociażby Adam Gonsalves. Można zatem śmiało powiedzieć, że to nie tylko nostalgia, ale i naturalna reakcja.

Duża ilość dźwięków jednoczesnych 

Im głośniej - tym lepiej. Z takiego założenia wychodzi współcześnie wiele wytwórni, które chcą, by ich gwiazdy zostały zauważone. Głośne koncerty oraz albumy nagrywane przy dużych głośnikach - to obecnie standard. Warto pamiętać jednak o tym, że im więcej decybeli, tym jakość samego dźwięku spada. Najlepiej nagrane płyty winylowe pod tym względem górują nad CD oraz plikami audio, gdyż tworząc je, starano się nic nie zatracić. 

Kiedy dźwięk winyli przegrywa?

Chcąc zakupić gramofon na płyty winylowe należy zdawać sobie sprawę z kilku elementów. Jak każde medium, niezależnie od tego, w jakich czasach zostało ono wynalezione, ma on swoje plusy jak i minusy. Dotyczy to również płyt vinylowych, które w niektórych przypadkach przegrywają z nagraniem CD:

  • praktyczność - pliki audio da się odtworzyć na wielu nośnikach. Wystarczy wcisnąć start i niczym innym się nie martwić. Inaczej sytuacji wygląda w przypadku gramofonu. Służy on tylko i wyłącznie do użytku domowego. Należy również liczyć się z tym, że co jakiś czas trzeba przekręcać vinyl,
  • nieprzystosowane nagrania - nagranie nie jest równe nagraniu, dlatego też kupując płyty vinylowe trzeba bardzo uważać. Wielu artystom zależy na tym, aby ich utwory można byłoby odtworzyć na każdym nośniku. Niestety, winyle będące nagrywką dźwięków audio tracą swoją głębie

Głośniki Edifier

Muzyka dla koneserów

Dźwięk z gramofonu kojarzy się wielu osobom z relaksem. Prawdziwi melomani oraz fani czarnych płyt posiadają prywatne zbiory, dzięki którym podczas spokojnych wieczorów, mogą poczuć klimat lat 80. Ten typ rozrywki pozwala się wyciszyć i uznawany jest za wyszukany. Właśnie dlatego coraz więcej osób decyduje się na zakup swojego pierwszego adaptera - dzięki mnogości modeli można dobrać sprzęt, który wizualnie będzie również komponował się z aranżacją całego mieszkania. 

Płyty gramofonowe powracają do łask i coraz częściej są doceniane nie tylko przez audiofilów oraz melomanów. Dźwięk vinyla potrafi przekonać do siebie nawet przypadkowych słuchaczy, którzy poszukują dodatkowych doświadczeń muzycznych.

Prowadząc sklep z głośnikami zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważna w życiu wielu osób jest muzyka. Właśnie dlatego w naszej ofercie posiadamy tylko najwyższej jakości głośniki studyjne oraz słuchawki audiofilskie.
 

Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 694 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-14
Szybko i ok
2023-03-11
wszystko ok
pixel